Przegląd standardowych motywów WordPress (stan na 2021 r.)

motyw wordpress

Przegląd standardowych motywów WordPress (stan na 2021 r.)

Zespół WordPress co roku od 2010 roku publikuje nowy motyw. Jest on dostępny do pobrania bezpłatnie i jest również dostarczany z najnowszą / ostatnią wersją WordPress na przełomie roku. W tym artykule przedstawiamy przegląd wszystkich dostępnych standardowych motywów.

Obecnie w oficjalnej puli plików do pobrania na WordPress.org znajduje się ponad 8000 darmowych motywów dla WordPress. Liczba ta jest nawet znacznie wyższa na odpowiednich platformach handlowych. Szacuje się, że prawdopodobnie będzie ponad 10000 motywów, jeśli uwzględnisz również płatne szablony i motywy WooCommerce. Oczywiście poszczególne motywy, które agencja WordPress zaprojektowała i zaprogramowała dla klienta, nie mogą być rejestrowane. Jednak te motywy również nie są dostępne i nie są „bezpłatną” własnością.

WordPress – Jakie są standardowe motywy?

Oczywiście wygląda to inaczej w przypadku standardowych motywów. Są to „posagi” WordPressa i można je oczywiście zmieniać, rozpowszechniać i wykorzystywać zgodnie z życzeniem w sposób open source. Ostatecznie głównym celem standardowych motywów jest zapewnienie, że dziewicza instalacja WordPress nie pozostawi całkowicie pustej witryny.

W zależności od tego, co planujesz zrobić ze stroną internetową, standardowy motyw zostanie zastąpiony natychmiast po instalacji. Oczywiście istnieją również scenariusze aplikacji, w których standardowe motywy są całkiem odpowiednie. Na przykład dla prywatnego bloga lub środowiska testowego. Ponadto jest oczywiście tak, że zespół WordPress używa standardowych motywów do demonstrowania nowych funkcji. Na przykład wraz z wydaniem Gutenberga uruchomiono standardowy motyw oparty na nowym edytorze bloków.

Przy okazji: kiedy poszczególne tematy zostały opublikowane, można wywnioskować z nazw tematów. Najnowszy temat to „Dwadzieścia dwadzieścia jeden”, czyli 2021. Najstarszy temat z tego gatunku pochodzi z 2010 roku. Wcześniej były też motywy standardowe, ale tylko dwa. Zobacz koniec poniższej listy.

Gdzie jest Twenty Eighteen?

Co się działo w 2018 roku? Być może jeden lub drugi już zauważył: żaden motyw nie został opublikowany w 2018 roku, więc nie ma motywu Twenty Eighteen. Powodem tego był napięty harmonogram ukończenia redakcji Gutenberga, który pochłonął wszystkie możliwości.

Twenty Twenty

wordpress

Motyw na rok 2020 po raz kolejny udowadnia elastyczność WordPressa i edytora Gutenberga. Tylko w innym wyglądzie, który z pewnością podążał za trendem „wtedy”.

Twenty Nineteen

W 2019 roku po raz pierwszy uruchomiono program Twenty Nineteen, standardowy motyw przy wsparciu edytora Gutenberg.

Twenty Seventeen

Twenty Seventeen imponuje swoją funkcją wyróżniającego się nagłówka, który można zintegrować jako obraz lub wideo. Wygląda na to, że motyw został dobrze przyjęty przez użytkowników. W końcu motyw wciąż ma ponad milion aktywnych instalacji – w końcu ponad 3 lata po premierze.

Twenty Sixteen

Twenty Sixteen ma smukły wygląd magazynu z silnym kontrastem. Nieco zaskakujące było to, że pasek boczny wrócił do układu.

Twenty Fifteen

Wdrażanie strony firmowej w oparciu o ten motyw jest mniej wskazane.

Twenty Fourteen

W 2014 roku opublikowano dwadzieścia czternaście, temat magazynu z 3 kolumnami układu.

Twenty Thirteen

W 2013 roku po raz pierwszy wdrożono nieco „odważny” layout, po tym, jak motywy ostatnich kilku lat były często bardzo liniowe i proste.

Twenty Twelve

Rok 2012 był celem urządzeń mobilnych. Tak powstał motyw „Dwadzieścia Dwanaście”. W tamtym czasie udział w rynku telefonii komórkowej nie był tak wysoki jak obecnie, ale prawie 10 lat temu nie było odwrócenia trendu – najpierw mobilność!

Twenty Eleven

Twenty Ten

Wciąż 100 000 aktywnych instalacji. Wtedy z paskiem bocznym.

Default (Kubrick)

Motyw domyślny jest prawdopodobnie najlepiej znanym motywem standardowym. Nie bardzo aktualne. Jeśli nadal będziesz pamiętać ten czas, nigdy nie wyrzucisz tego tematu ze swojej głowy. Ponieważ tak wyglądało wiele blogów. WordPress wersje od 1.5 do 2.9 zostały wyposażone w motyw Kubricka.

Classic Theme

To jest oryginalny motyw WordPress w wersji 1.2.xi wcześniejszych.