Ten post na blogu rzuca trochę światła na ciemność. My, programiści, nie siedzimy całymi dniami w piwnicy, wpatrując się w ekrany. Przeciwnie. Siedzimy w biurze jak wszyscy i wykonujemy swoją pracę. Poświęcę trochę czasu, aby porozmawiać o moim codziennym życiu jako programista WordPress.
Czym w ogóle jest WordPress?
Zaczniemy od podstaw, aby łatwiej wprowadzić laika. WordPress to tak zwany „system zarządzania treścią”, w języku angielskim „system zarządzania treścią”. Powszechny i chyba dużo lepiej znany skrót „CMS” chyba wszyscy słyszeli. Dzięki takim systemom zawartość stron internetowych może być łatwo dostosowywana i edytowana przez prawie każdego. WordPress jest najczęściej używanym systemem CMS na świecie, dlatego około 30% wszystkich witryn w Internecie zostało utworzonych za pomocą WordPressa. WordPress został opracowany 3 stycznia 2004 r. Przez Matthew Mullenwega, Mike’a Little i Michela Valdrighi na podstawie systemu blogów b2 / cafelog zaprogramowanego przez Valdrighi.
Pierwotnie WordPress miał być jedynie łatwym w utrzymaniu systemem blogowym, ale z biegiem lat przekształcił się w niezależny CMS. Od wersji 1.5 można było już utrzymywać strony statyczne i od tego czasu dzisiejszy lider rynku nadal się umacnia.
Skąd się bierze popularność WordPressa?
WordPress to oprogramowanie typu open source, co oznacza, że każdy może przeglądać kod i, jeśli to konieczne, współpracować. Mając tylko tę opcję, niezliczeni programiści oddali swoją „musztardę”, a nawet wyeliminowali problemy, które im przeszkadzały, co doprowadziło do ciągłych ulepszeń systemu. Jednocześnie z tego CMS mogą korzystać również osoby, które nie potrafią programować. Ponieważ został opracowany z dokładnie tą podstawową ideą: „Powinien być ogólnodostępny, a przede wszystkim łatwy w użyciu”.
Te czynniki stworzyły ogromną społeczność, która zaowocowała niezliczonymi rozszerzeniami. Na przykład dodano oddzielny sklep i wiele innych złożonych funkcji. To sprawia, że witryna WordPress jest skalowalna bez większych problemów: Zaczynasz od strony docelowej i stopniowo opracowywana jest nowa, a funkcje można stale dodawać do własnej witryny. W zależności od wymagań ta „zasada modułowości” może być również niezwykle skomplikowana, zwłaszcza gdy wiele funkcji jest ze sobą powiązanych.
WordPress może być używany jako jedno-stronicowy, a także jako sklep internetowy połączony z systemem zarządzania towarami. Nie ma prawie żadnych ograniczeń. SEO jest również częściowo zintegrowane z tym CMS. Domyślnie tagi tytułu i opisy meta są ustawione dla wszystkich plików i stron, dzięki czemu Twoja witryna jest łatwiejsza do znalezienia za pomocą wyszukiwarek.
Jednak WordPress pozostał wierny swojemu pochodzeniu: blogom. CMS reklamuje się z opcją „Instalacja w 5 minut”. Według dewelopera od pobrania pakietu z kodem źródłowym do gotowego bloga zajmuje mniej niż pięć minut. Konfiguracja odbywa się za pośrednictwem przeglądarki internetowej i nie wymaga żadnej wiedzy administracyjnej poza utworzeniem bazy danych.
Aby nie każda strona wyglądała tak samo, istnieją tak zwane motywy WordPress, dzięki którym można zindywidualizować własne życzenia pod względem projektu i funkcjonalności. Wybór jest ogromny, ponieważ istnieje niezliczona ilość motywów stworzonych przez programistów, które ułatwiają życie zwykłym użytkownikom. Niemniej jednak, wiele indywidualności jest możliwe dzięki tak zwanym „motywom potomnym”, za pomocą których można dostosować motyw, ale wprowadzone zmiany nadal nie są tracone poprzez aktualizację motywu.
Jak działa dla mnie przeciętny projekt WordPress?
1. Podstawa każdej strony internetowej
Jako programista swoją pracę zaczynam dopiero później w odpowiednim projekcie. Wcześniej drzewo stron, doświadczenie użytkownika i projekt ekranu są zwykle najpierw opracowywane z klientem. Ten ostatni jest tworzony w ścisłej współpracy z twórcą stron internetowych, aby wszystko było w zasięgu możliwości. Gdy tylko ostateczny projekt ekranu zostanie zaakceptowany przez klienta, zaczynam programować i zaczynam pracę.
Najpierw tworzona jest ogólna lista rzeczy do zrobienia, aby przeprowadzić projekt w uporządkowany sposób. Gdy tylko plan projektu jest gotowy, twórca stron internetowych używa „atrapy”, aby skonfigurować nową instalację WordPress. Nasz manekin zawiera kilka specjalnie opracowanych elementów i odpowiednich ogólnych poprawek, które są używane na prawie każdej stronie. Można to nazwać naszym zastrzeżonym zestawem narzędzi.
2. Opracowanie – krok po kroku
Kolejnym krokiem jest zwykle skonfigurowanie strony startowej i dodanie treści, jeśli już istnieje. To ważne, bo projekt stoi i opada wraz z treścią i musi być do niej dostosowany, aby w końcu wszystko wyglądało tak, jak zostało to określone w projekcie ekranu. Po stronie głównej edytowanie podstron odbywa się w ten sam sposób. Jeśli na stronie mają być zintegrowane specjalne funkcje lub cechy, takie jak B. formularz kontaktowy, najpierw są one omawiane i programowane równolegle.
Zaprogramowany odpowiednik projektu ekranu jest regularnie sprawdzany przez odpowiedniego projektanta UX, ponieważ czworo oczu widzi więcej niż dwoje.
3. Ostateczne zarządzanie jakością
Po zakończeniu programowania i stylizacji rozpoczynamy testowanie w różnych przeglądarkach i na różnych urządzeniach. Podczas tego procesu witryna jest testowana na wszystkich popularnych przeglądarkach i Internet Explorerze. O dziwo, Internet Explorer nadal miał 4,4% udział we wrześniu 2020 r. Chrome nadal prowadzi na rynku z 48,02%. Za nimi plasują się Firefox (22,62%), Safari (9,85%), Edge (7,03%), Opera (4,54%) i Edge Legacy (2,28%) (źródło: StatCounter, wrzesień 2020, Link).
Uwzględniany jest również wynik programowania na różnych urządzeniach, ponieważ każda przeglądarka i każde urządzenie końcowe wyświetla rzeczy nieco inaczej. Dlatego też projektowanie responsywne to również bardzo duży temat. W końcu strona internetowa musi wyglądać tak samo dobrze na każdym smartfonie, jak na każdym komputerze stacjonarnym. Jak możesz sobie wyobrazić, istnieje mnóstwo ekranów o różnych rozmiarach, a każdy z nich musi dobrze wyglądać na stronie internetowej.
Dopiero po wyeliminowaniu wszystkich problemów, które wystąpiły podczas testów, a wersja internetowa odpowiada projektowi ekranu, można twierdzić, że wdrożenie techniczne zakończyło się sukcesem. W zależności od projektu i budżetu programista sam utrzymuje zawartość strony lub prowadzi mały warsztat WordPress, aby nasz klient mógł samodzielnie przejąć zarządzanie treścią.
4. Uruchomienie
Po wprowadzeniu całej zawartości, przenosimy witrynę z naszego serwera deweloperskiego, znanego również jako serwer deweloperski, na serwer aktywny i projekt jest dla nas ukończony. Jednak oprócz stworzenia strony internetowej według własnych wymagań oferujemy również hosting i stałą opiekę. Szczególnie ta ostatnia jest wysoce zalecana, aby strona internetowa nadal spełniała uzgodnione funkcje i wygląd w przyszłości, ponieważ jak zapewne wiesz, internet nie jest stałym medium. Zmienia się prawie co sekundę. Dlatego nasza oferta konserwacji obejmuje nie tylko aktualizacje samego WordPressa, ale także wszystkich motywów i wtyczek. Zawiera również cotygodniowe pełne kopie zapasowe i codzienne kopie zapasowe bazy danych, abyśmy mogli wrócić do tego w najgorszym przypadku.
Masz dodatkowe pytania? W takim razie prosimy o kontakt w dowolnym momencie bez zobowiązań.