linkedin

Linkedin SEO: Generuj większą widoczność w sieci biznesowej

Chociaż dokonałeś optymalizacji swojej witryny pod kątem wyszukiwarek, istnieje wiele innych sposobów, aby skutecznie promować się w Internecie.

LinkedIn stanowi wartościową platformę do eksponowania firmy. Możesz wykorzystać tę platformę do budowania reputacji jako eksperta i wzmacniania wizerunku marki. Dodatkowo, LinkedIn pozwala znaleźć utalentowanych pracowników. Dzięki odpowiedniej strategii i rozbudowanemu profilowi, zwiększysz swoją widoczność wśród użytkowników tej platformy.

Optymalizacja wyszukiwarek dla LinkedIn: niewykorzystane możliwości

Mimo że LinkedIn jest popularną platformą networkingową, która odnosi sukcesy w wielu krajach, warto skupić się na korzyściach, jakie oferuje ta platforma w kontekście promocji firmy i osobistego rozwoju.

LinkedIn to potężne narzędzie, które umożliwia budowanie reputacji jako eksperta w swojej branży, wzmocnienie wizerunku marki oraz nawiązanie cennych kontaktów biznesowych. Możesz wykorzystać LinkedIn do prezentacji swoich usług i produktów, a także do poszukiwania potencjalnych pracowników. Poprzez strategię angażowania się w odpowiednie grupy tematyczne, publikowanie wartościowych treści i udział w dyskusjach, możesz zwiększyć swoją widoczność i zdobyć uwagę odpowiednich odbiorców.

Optymalizacja profilu na LinkedIn jest kluczowa. Wykorzystaj odpowiednie słowa kluczowe w tytule profilu i w opisach, aby ułatwić wyszukiwanie i trafienie na Twoją stronę. Ważne jest także kompleksowe wypełnienie profilu, uwzględniając wszystkie istotne informacje o firmie i jej ofercie. W ten sposób przyciągniesz uwagę odwiedzających i pozwolisz im lepiej poznać Twoją działalność.

Ważne jest również aktywne uczestnictwo w społeczności LinkedIn. Regularnie publikuj wartościowe treści, udzielaj się w dyskusjach i angażuj się w grupy tematyczne, które są związane z Twoją branżą. To pomoże Ci budować swoją reputację jako eksperta i zyskać zaufanie użytkowników platformy.

Podsumowując, LinkedIn to platforma, która oferuje wiele możliwości w zakresie budowania wizerunku firmy i osobistego rozwoju. Wykorzystaj pełny potencjał tej platformy poprzez optymalizację profilu, aktywne uczestnictwo i publikowanie wartościowych treści, aby zwiększyć swoją widoczność i osiągnąć pożądane cele biznesowe.

Sprytne wykorzystanie linków i reklama

Z jednej strony, istnieje możliwość tworzenia linków zwrotnych prowadzących do Twojego profilu na LinkedIn, co przyciąga uwagę wyszukiwarek. Jednak równie ważne jest umieszczanie linków w samym profilu. W polu „Dane kontaktowe” możesz umieścić trzy linki prowadzące do Twojej strony internetowej oraz innych profili w mediach społecznościowych.

Aby zwiększyć swoją widoczność, regularnie publikuj nowe treści. Świeże wpisy są interesujące dla Twoich klientów i obserwujących, pobudzają ich do interakcji i angażują ich w Twoją firmę, przyciągając uwagę potencjalnych obserwujących. Dodatkowo, publikowanie nowych treści na LinkedIn wpływa pozytywnie na ocenę Twojej trafności przez samą platformę i wyszukiwarki, ponieważ nowe treści są indeksowane. Dzięki funkcji wcześniejszego planowania, tworzenie nowych treści na LinkedIn staje się coraz łatwiejsze, zarówno dla postów, jak i artykułów.

Pamiętaj o odpowiednich bodźcach wizualnych, takich jak logo i banner. Takie elementy są łatwe do zapamiętania i wzmacniają tożsamość Twojej marki. Dodanie banera o wymiarach 1536 x 768 pikseli oraz standardowego logo o rozmiarze 300 x 300 pikseli będzie wartościowym uzupełnieniem Twojego profilu.

LinkedIn, podobnie jak inne platformy społecznościowe, oferuje również możliwość publikowania reklam. Możesz promować swoje produkty, usługi lub ogłoszenia o pracę, aby częściej docierać do użytkowników LinkedIn i potencjalnych kandydatów.

Wniosek

Podsumowując, sieci społecznościowe, takie jak LinkedIn, zyskują coraz większe znaczenie, dlatego warto założyć darmowy profil firmy na tej platformie. Pamiętaj również o wykorzystaniu wszystkich możliwości dostosowania profilu do standardów SEO, aby generować kliknięcia na swoją stronę internetową, przyciągać kompetentnych pracowników i zwiększyć rozpoznawalność Twojej marki.

youtube-tags

Tagi Youtube – jak skutecznie używać słów kluczowych w treści wideo?

Search engine optimization jest ważna nie tylko dla Google. Oprócz Amazona, YouTube wymaga teraz również dbałości o treść i optymalizację w odniesieniu do niektórych słów kluczowych. Dzięki temu filmy zyskują większą widoczność w wynikach wyszukiwania. W tym kontekście twórcy powinni skupić się na tzw. tagach YouTube. W tym artykule przyjrzymy się wspólnie słowom kluczowym największej platformy treści wideo na świecie i wyjaśnimy, jak sensownie używać tagów YouTube.

Co to są tagi Youtube?

Krótko mówiąc, tagi YouTube to opisowe słowa i wyrażenia, które najlepiej charakteryzują dany film i pomagają wyszukiwarkom znaleźć dokładnie te treści, których szukają.

Dzięki tagom YouTube pomagasz algorytmowi YouTube w lepszej ocenie trafności Twojego filmu dla niektórych zapytań wyszukiwania, a tym samym zwiększasz szansę na wyższą pozycję na liście wyników. To z kolei prowadzi do większej liczby poglądów. Jednocześnie oferujesz platformie możliwość dostarczania zawsze najlepszych treści dla użytkowników.

Dlaczego tagi Youtube są tak ważne?

Ogólnie rzecz biorąc, YouTube mówi o samych tagach wideo:

„… Tagi mogą być pomocne, jeśli treść Twojego filmu często zawiera błędy ortograficzne. W przeciwnym razie tagi odgrywają podrzędną rolę w wykrywalności Twoich filmów”.

Chociaż stwierdzenie sugeruje, że tagi YouTube w rzeczywistości nie są tak ważne, nie jest to takie proste. Z jednej strony stosunkowo często zdarza się, że terminy, nazwy produktów lub marek oraz nowe kreacje słowne są błędnie napisane. Możesz zaimplementować alternatywną pisownię jako wyszukiwane hasła w tagach wideo, aby można było Cię znaleźć nawet w przypadku powtarzających się błędów pisowni. Dzięki tagom YouTube możesz dodać kilka terminów lub maksymalnie 500 znaków. Z drugiej strony tagi YouTube zapewniają, że roboty indeksujące mogą dokonać oceny treści wideo, a tym samym zawsze zapewniają użytkownikom najlepsze wyniki.

Ostatecznie tagi YouTube pomagają w lepszym przeglądzie w codziennej powodzi treści, a tym samym zapewniają większą widoczność i zasięg.

Gdzie ustawić tagi Youtube?

Można to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy opisuje ustawienie tagów YouTube dla nowych filmów, a drugi wariant ustawienia dla treści, które zostały już przesłane.

Dodaj do nowych filmów:

 • Zaloguj się do swojego studia YouTube.
 • Wybierz „Utwórz” w prawym górnym rogu i prześlij żądany film.
 • Kliknij „Więcej opcji” i dodaj tagi YouTube.

Dodaj do przesłanych filmów:

 • Zaloguj się do swojego studia YouTube.
 • Wybierz „Zawartość” w menu, a następnie kliknij żądany film.
 • Wstaw odpowiednie tagi wideo w odpowiednim wolnym miejscu.

Szczegóły wideo można również edytować na urządzeniach mobilnych:

 • Stuknij w Biblioteka, a następnie stuknij w Moje wideo.
 • Menu z trzema kropkami można znaleźć tutaj, w którym klikasz i wybierasz „Edytuj”.
 • Wprowadź żądane zmiany w tagach YouTube i zapisz swój wpis.

Jak poprawnie ustawić tagi wideo Youtube?

Jak już wspomnieliśmy, dla tagów dostępnych jest około 500 znaków. Wykorzystaj przestrzeń. Sam YouTube zaleca dodawanie słów i fraz, które są najbardziej sensowne w filmie. Oznacza to: Najpierw użyj głównego słowa kluczowego, a następnie użyj tagów, które są zarówno trafne, jak i „tylko” powiązane. Należy jednak pamiętać, że terminy niezwiązane z treścią i używane wyłącznie ze względu na popularność naruszają wytyczne.

Aby znaleźć właściwe słowa kluczowe, możesz użyć generatora tagów YouTube, takiego jak samocertyfikujące się narzędzie YouTube VidIQ. Inną możliwością jest szukanie inspiracji w innych filmach związanych z tematem. W tym celu wywołaj tekst źródłowy strony. Jeśli wpiszesz termin „słowo kluczowe” w wyszukiwaniu kodu, natychmiast otrzymasz listę wszystkich użytych tagów. Pomocne może być również wyszukiwanie autouzupełniania. Gdy tylko wprowadzisz termin w wyszukiwaniu, otrzymasz wybór sugerowanych terminów wyszukiwania, które mogą być istotne i są poszukiwane.

Upewnij się, że tagi YouTube odzwierciedlają treść filmu i składają się z dwóch do czterech słów. Zamiast tego skup się na słowach kluczowych z długim ogonem.

Tagi YouTube odgrywają jedynie niewielką rolę w integracji najważniejszych słów kluczowych w tytule, miniaturze i opisie, ale stanowią odniesienie do tematu i są przydatne w wyszukiwaniu autouzupełniania.

Wskazówka od Dizajnersów: używaj tagów YouTube, ale nie skupiaj się na nich. W każdym razie zwróć uwagę na wysoką jakość i trafność terminu, nie upychaj słów kluczowych. Narusza to wytyczne YouTube, podobnie jak oszukiwanie użytkowników fałszywymi „obietnicami” za pomocą tagów YouTube. Zabronione są na przykład nazwy gwiazd, konkurentów i wprowadzające w błąd słowa kluczowe. Skoncentruj się na maksymalnie 40 tagach.

Wniosek: Używaj tagi Youtube, ale nie skupiaj się na Nich

Nawet jeśli sam YouTube wskazuje, że tagi wideo są nieistotne w porównaniu z tytułem, miniaturą i opisem, powinieneś skorzystać z tej możliwości. Tylko nie trać czasu na składanie tego w całość. W końcu jest jeszcze jedna zaleta: użyj poprzedniego badania słów kluczowych jako podstawy dla tytułu, opisu i miniatury. W jednym kroku masz naprawdę ważne słowa kluczowe dla wszystkich opcji optymalizacji.

google-video

Najlepsze wskazówki Google dla Twojego Video

Format treści wideo już od jakiegoś czasu zajął trwałe miejsce w marketingu internetowym wielu firm i okazuje się coraz ważniejszy. Około 75% użytkowników w Polsce ogląda filmy online przynajmniej od czasu do czasu. Każdej minuty na całym świecie przesyłanych jest około 400 godzin materiałów wideo. Wynika z tego jasno, że liczy się nie tylko treść filmu, ale także to, że w ogóle został on znaleziony. Zebraliśmy najlepsze wskazówki Google dla filmów poniżej, pokazując, jak można je znaleźć, wyświetlić i osadzić lepiej.

WSKAZÓWKI GOOGLE DLA FILMÓW: JAK GOOGLE OCENIA TREŚCI WIDEO?

Podobnie jak w przypadku klasycznego SEO, również w SEO wideo istnieją pewne czynniki, które są ważne dla rankingu i muszą być brane pod uwagę podczas optymalizacji. Jedną z autorytatywnych wskazówek Google dla filmów jest to, że film jest zawsze indeksowany w połączeniu z całą stroną. W związku z tym Google ocenia nie tylko sam film, ale całą strukturę strony. Głównym celem tego rozwiązania jest zapewnienie, że użytkownikowi zawsze prezentowane są najbardziej odpowiednie treści. Google wykorzystuje w tym celu następujące czynniki:

 • Zawartość strony internetowej
 • Linki
 • Dane strukturalne
 • Jakość pliku wideo

WSKAZÓWKI GOOGLE DOTYCZĄCE FILMÓW WYŚWIETLANYCH W WYNIKACH WYSZUKIWANIA

W samych wynikach wyszukiwania filmy są wyświetlane w różnych formatach. Są one zazwyczaj oparte na intencjach użytkownika i dlatego powinny harmonijnie współgrać z ogólnym wyglądem. Możliwe są następujące formaty wyświetlania:

 • w wynikach wyszukiwania
 • w wyszukiwaniu wideo
 • w wyszukiwaniu obrazów
 • w Google Discover

Różne warianty wyświetlania zależą od wyglądu strony, na której umieszczony jest film. Wskazówka Google dla filmów: decydującą rolę odgrywają przede wszystkim teksty na stronie z filmem. Ponadto istotnym czynnikiem jest liczba filmów wideo. Ponadto można określić, czy wideo jest aktualnie na żywo, czy też istnieją już łącza skokowe do określonych sekcji, które umożliwiają natychmiastowy dostęp do określonego tematu.

WSKAZÓWKI GOOGLE DOTYCZĄCE FILMÓW WIDEO: NAJLEPSZE PRAKTYKI

Aby Twoje filmy były łatwiejsze do znalezienia w wynikach wyszukiwania Google, wyszukiwarka ujawniła swoje najlepsze wskazówki, dając wszystkim szansę na optymalizację swoich treści.

 • Spraw, aby film był łatwo dostępny.
 • Zoptymalizuj swój adres URL, tytuł, opis i długość filmu.
 • Stwórz wysokiej jakości miniaturkę dla każdego z Twoich filmów.
 • Dostarcz boty Google z video sitemaps i wprowadź meta dane, w tym słowa kluczowe.
 • Wybierz format pliku wideo obsługiwany przez Google.
 • Umieść teaser przed właściwym filmem, który może pojawić się w wynikach wyszukiwania.
 • Upewnij się, że plik robots.txt jest zapisany poprawnie.

Potrzebujesz więcej wskazówek Google dla Twojego video SEO? Więcej informacji można znaleźć w Wytycznych Google. Stosując się do odpowiednich wskazówek Google dla Twoich filmów i naszej wiedzy, od samego początku będziesz prawidłowo plasował się w wynikach wyszukiwania. Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej.

Dizajnersi Opis Meta

Opis Meta

W tym artykule przybliżamy jak napisać idealny metaopis.

Opis meta jest krótkie podsumowanie strony internetowej, która jest w wynikach wyszukiwania i podczas udostępnienia na mediach społecznościowych.

Metaopis, który zawiera zawartość tagu witryny w około 160 znakach w wynikach wyszukiwania.
Według Google opis meta nie jest czynnikiem rankingowym, ale nadal pozostaje i jest brany pod uwagę.

Przykład kodu opisu meta

Tag meta description można znaleźć w kodzie źródłowym prawie każdej strony internetowej, która jest indeksowana w Google.

Opis meta to tag HTML, który można znaleźć w obszarze nagłówka kodu źródłowego witryny.

Metainformacje można znaleźć np. klikając prawym przyciskiem myszy obszar strony internetowej i wybierając „Pokaż tekst źródłowy strony” lub „Tekst źródłowy”:

Gdy tylko spojrzysz na kod lub tekst źródłowy strony, prawdopodobnie zobaczysz tag meta description w górnym obszarze, którego struktura wygląda tak:

Struktura opis meta

<meta name = „description” content = „Metaopis to tekst o długości do około 155 znaków, który podsumowuje zawartość strony i pojawia się w wynikach wyszukiwania. Więcej informacji” />

Co robi opis meta?

Meta opis ma w zasadzie tylko jeden cel : przyciągnąć odwiedzających do Twojej witryny . Powinien zatem osiągnąć najwyższy możliwy współczynnik klikalności w obszarze organicznym w wyszukiwarkach.

Dzięki różnym elementom tekstowym lub sztuczkom podczas adresowania możesz zwabić wyszukiwarkę na swoją stronę za pomocą opisu, nawet jeśli nie zajmujesz pierwszej pozycji.

Jak ważny jest opis meta?

Google oficjalnie potwierdziło, że opis meta nie jest czynnikiem rankingowym. Nie oznacza to jednak, że opis jest nieistotny i nie trzeba go wypełniać ani starannie pielęgnować.

Nawet jeśli nie jest oceniany lub uwzględniany przez algorytm Google, metaopis odgrywa ważną rolę w profesjonalnej optymalizacji pod kątem wyszukiwarek .

Dzięki słowu kluczowemu i treści zoptymalizowanej pod kątem użytkownika metaopis może zapewnić wysoki współczynnik klikalności w organicznym obszarze wyszukiwarek . To sprawia, że ​​opis meta jest dla nas przynajmniej pośrednim wskaźnikiem udanej optymalizacji pod kątem wyszukiwarek.

Czy muszę dbać o opisy ze wszystkich stron?

Zasadniczo należy zachować opisy wszystkich stron, które mają być indeksowane przez wyszukiwarki.

W przypadku stron takich jak „Kontakt”, „Ochrona danych” czy „Dane wydawnictwa” można zapisać przynajmniej krótki opis – każdy może oczywiście sam zdecydować.

Możesz również, w zależności od priorytetu (ponieważ te strony zwykle nie osiągają najwyższych pozycji w rankingu), po prostu zrezygnować z opisu i pozostawić pusty znacznik.

Strona startowa i podstrony Twojej witryny, które powinny pojawiać się w najlepszy możliwy sposób dla odpowiednich słów kluczowych w wynikach wyszukiwania na stronie 1, powinny zawsze zawierać unikalny i zoptymalizowany metaopis .

Długość metaopisu

Opisy meta mogą mieć w zasadzie dowolną długość – w ostatnich latach zakres wyświetlanych znaków był wielokrotnie zmieniany przez Google.

Długość wyświetlanego ostatecznie opisu zależy od wielu czynników:

 • słowo kluczowe / wyszukiwane hasło
 • rodzaj urządzenia
 • wyszukanie lokalizacji

W większości przypadków treść opisu jest ograniczona do 155 do 160 znaków .

Jeśli opis przechowywany w tekście źródłowym jest zbyt długi lub jest to treść generowana przez Google, opis zostanie skrócony z „…” na końcu.

Dokładną długość należy zaprojektować samodzielnie, biorąc pod uwagę grupę docelową, docelowe urządzenia końcowe oraz rodzaj strony.

Metaopis – najlepsze praktyki

Niestety nie ma dokładnych instrukcji dotyczących idealnego opisu meta. Treść jest bardzo zależna od grupy docelowej, celów i docelowego słowa kluczowego.

Jest jednak kilka rzeczy, o których należy pamiętać podczas projektowania metaopisu:

 • Podaj dokładne podsumowanie
  Opisz, czego potencjalni użytkownicy oczekują od Twojej witryny.
 • Używaj wezwań do działania
  Takich jak „Więcej informacji”, „Skontaktuj się teraz” lub „Dowiedz się więcej”.
 • Skoncentruj się na wartości
  Jest to trudna równowaga przy tak małej ilości miejsca, ale skupiaj się mniej na szczegółach strony niż na wartości, jaką użytkownik może uzyskać odwiedzając Twoją stronę.
 • Unikaj specjalnego formatowania
  Unikaj używania znaków specjalnych, wielkich i małych liter, emotikonów lub innego formatowania, które może sprawić, że Twoja witryna będzie wyglądać jak spam. (Znaki specjalne mogą również uniemożliwić wyszukiwarkom korzystanie z Twojego metaopisu).
 • Użyj swojego słowa kluczowego
  Jeśli wyszukiwane hasło pasuje do części opisu meta, niektóre słowa kluczowe zostaną podświetlone w wynikach wyszukiwania.
 • Ton tworzy muzykę
  Bądź przyjazny i używaj tonu i stylu swojej firmy. Nie bądź też zbyt techniczny.

Tworząc opis, najlepiej przyjrzeć się opisom pierwszych dziesięciu wyników wyszukiwania docelowego słowa kluczowego w opisie, który ma zostać utworzony.
Chociaż nie trafiły one na pierwszą stronę Google na podstawie metaopisów, mogą już działać dobrze.

Znajdź elementy z opisów i stwórz opis swojej strony, biorąc pod uwagę inne punkty centralne, takie jak Twoja grupa docelowa i Twoje cele.
Zawsze pamiętaj o limicie znaków. 

Baw się zachęcającymi słowami i wezwaniami do działania.

store-4156934_1280

Sprzedawaj z sukcesem

Konkurencja w sprzedaży jest wszechobecna. Niezależnie od tego, czy jest to produkt czy usługa – w sektorze lokalnym i cyfrowym jest wielu dostawców. Aby wyróżnić się jako sprzedawca i móc skutecznie sprzedawać, każda sprzedaż musi być dostosowana i skoordynowana z klientem. Lecz jak dowiedzieć się, czego klient faktycznie potrzebuje?

Klienci pytają

Najłatwiejszym sposobem uzyskania informacji jest oczywiście po prostu zapytanie. Jedynym problemem jest to, że często klient myśli, że wie, czego chce, ale nie jest to dla niego odpowiednie. Oznacza to, że zwykłe zapytanie klienta jest wariantem szybkiej sprzedaży, ale nie jest strategią długoterminową. Zwłaszcza gdy klient po raz pierwszy zorientuje się, że pożądany przez niego produkt nie spełnia jego oczekiwań, ryzykujesz całkowitą utratę potencjalnego nabywcy. Lepszym sposobem jest poznanie klienta.

Skuteczna sprzedaż: empatia jako klucz do sukcesu

Wyobraź sobie, że porównujesz dwa sklepy z tym samym produktem: w jednym uzyskujesz lepszą cenę, ale sprzedawca nie jest zainteresowany Tobą ani Twoimi rzeczywistymi życzeniami i nie błyszczy fachowością. W drugim nie ma rabatu, ale godny zaufania, bystry sprzedawca, który czyta cię jak otwartą książkę. Gdzie jesteś gotowy wydać swoje pieniądze? Z pierwszym sprzedawcą wszystko jest jasne – działa w ramach polityki firmy. Ale jak robi to druga osoba? Jak on cię tak dobrze poznał w tak krótkim czasie?

Strategia ta nosi nazwę „sprzedaży emocjonalnej” i opiera się na empatii i jest kluczem do udanej sprzedaży. Pomyśl: kto mówił przez większość czasu i dlaczego? To byłeś ty! Sprzedawca zadał Ci odpowiednie, otwarte pytania, a Ty odpowiedziałeś reszcie – tak działa skuteczna sprzedaż. Czy wiesz, że randkowanie działa równie dobrze? Ten, kto mówi przez większość czasu, pod koniec randki jest przekonany, że spotkanie zakończyło się sukcesem. Dlatego niektóre marki z segmentu luksusowego, które wymagają intensywnego doradztwa, stosują metodę 80/20. 20% mówi sprzedawca, a 80% klient.

Wspólna długość fali + CRM = długoterminowe relacje biznesowe

Zrobiłeś to! Klient zdecydował się na zakup produktu od Ciebie. Gratulacje! Ale co teraz? Celem jest tworzenie długoterminowych relacji z klientami. W tym celu zalecane są środki CRM. Jak sugeruje nazwa Customer Relationship Management, chodzi przede wszystkim o relacje, które budujesz z klientami. Odpowiedni jest do tego cały szereg możliwości: od listów z podziękowaniami po ekskluzywne wydarzenie. Daj klientowi to, czego nie może kupić za pieniądze, a podziękuje ci lojalnością.

facebook-reklama (5)

Podróż klienta

Całościowy pomiar podróży klienta!

W dzisiejszej dynamice nieuniknione jest poznanie podróży klientów, która jest inna dla każdej osoby. Jedno jest jasne, na pewno pomiar nie jest liniowy, ponieważ niektóre modele reprezentują tę terminologię z marketingu, czyli poszczególne cykle / fazy, przez które przechodzi klient, zanim zdecyduje się na zakup produktu / usługi.

Ponadto podróż klienta nie kończy się po zakupie ani po fazie transakcji, ale faza posprzedażowa jest co najmniej tak samo kluczowa, że ​​klient powinien zostać zatrzymany, a nie myśleć o konkurencji. Nazywa się to również fazą retencji. Na tym etapie ważne jest, aby nadal (przynajmniej) spełniać oczekiwania klientów, aby lojalność klientów wobec firmy wzrosła, najlepiej w dłuższej perspektywie.

Cenny wgląd w podróż klienta – dzięki śledzeniu.

W świecie cyfrowym ścieżkę klienta można bardzo dobrze odwzorować za pomocą różnych metod śledzenia (np. Modeli atrybucji), czyli każdą interakcję użytkownika z cyfrowymi punktami styku można śledzić za pomocą tzw. Parametrów UTM. Dzięki temu ostatecznie cała cyfrowy podróż klienta jednego użytkownika staje się przejrzysta dzięki unikalnemu identyfikatorowi. W ten sposób potencjał optymalizacyjny można generować na podstawie cyfrowych danych obserwacyjnych.

Punkty styku offline i online

Jednak nadal istnieje prawdziwy świat poza cyfrowym kosmosem, w którym punkty styku takie jak porady w punktach sprzedaży, OoH, radiu, telewizji, prasie, reklamie bezpośredniej, rekomendacje od przyjaciół i znajomych itp. odgrywają znaczącą rolę w holistycznym pomiarze podróży klienta – zabawa. W przypadku niektórych produktów / usług czysto cyfrowy pomiar ścieżki klienta nie jest wystarczający.

Firma miałaby zatem luki w danych, ponieważ punkty styku offline nie są uwzględniane w pomiarze. Wyniki pomiaru cyfrowego mogą być tutaj znacznie zniekształcone, ponieważ np. osobiste doradztwo było decydujące przy zakupie, czy reklama zewnętrzna dała impuls do dokładniejszego zapoznania się z ofertami.

social-media-5187243_1920

NFT – co to tak właściwie jest?

Jeśli byłeś już od jakiegoś czasu w świecie kryptowalut lub śledziłeś projektantów bądź artystów cyfrowych w Internecie, prawdopodobnie słyszałeś o określeniu „Non-Fungible Token” lub „NFT”. Być może masz także kolegów i przyjaciół, którzy już „wybili” swoje pierwsze NFT?

Wiele osób informuje o tym w mediach społecznościowych przy każdej okazji, promuje odpowiednie platformy, takie jak Rarible, Superrare i KnownOrigin i ma z tym pewne doświadczenie, ale nadal tak naprawdę nie wiadomo czym dokładnie jest niezamienialny token? 

NFT – tak, co to dokładnie jest?

NFT to niewymienialne tokeny. Działają jak niepodlegający powielaniu cyfrowy certyfikat własności dla każdego przypisanego zasobu cyfrowego. Zasadniczo jest to inteligentny kontrakt złożony z fragmentów kodu open source, który każdy może znaleźć na platformach takich jak GitHub, który służy do zabezpieczenia tego cyfrowego przedmiotu. Po zapisaniu kodu jest on wybijany w tokenie (zwykle token o nazwie ERC 721) w łańcuchu bloków, takim jak Ethereum, lub publikowany na stałe. Niektóre popularne formy NFT to JPEG, GIF i wideo. Możliwe są również przedmioty fizyczne. Ale tak naprawdę każdy zasób cyfrowy, który twórca chce uczynić wyjątkowym, może stać się NFT, od tradycyjnych towarów po bilety na wydarzenia. Po zakupie NFT, właściciel ma prawa cyfrowe do odsprzedaży, dystrybucji lub licencjonowania zasobu cyfrowego według własnego uznania. Jedynym ograniczeniem jest to, że twórca może zakodować NFT z ograniczeniami, które dyktują sposób jego użycia np., że zasób może nie pojawić się na określonej platformie. Daje to również twórcom NFT możliwość uzyskiwania tantiem z przyszłych transakcji odsprzedaży.

Dlaczego powinienem kupować i / lub sprzedawać NFT?

NFT mogą być inwestycją finansową, zakupem sentymentalnym lub przedmiotem kolekcjonerskim. Wielu kupujących chce także mieć możliwość poczucia więzi z twórcą NFT, takim jak artysta lub marka. Jest to podobne do zbierania dzieł sztuki, kart Pokémon lub trampek, dzięki którym twórcy i sprzedawcy NFT zarabiają miliony.

W lutym 2021 roku kolekcjoner dzieł sztuki sprzedał 10-sekundową grafikę wideo za 6,6 miliona dolarów po zakupie dzieła Beeple za 67 000 dolarów w październiku … wzrost o prawie 1000%. W większości przypadków twórcy otrzymują również 10% tantiem od każdej kolejnej sprzedaży.

Jakie są wady?

Obecny system transakcji NFT jest niezrównoważony środowiskowo. Mówi się, że transakcja kryptowalutowa zużywa tyle energii, co 700000 transakcji Visa, czyli tyle, ile korzystanie z laptopa przez 3 lata. Dzieje się tak, ponieważ kryptowaluty i łańcuch bloków działają przez algorytm zwany Proof-of-Work (PoW), który został celowo stworzony, aby był nieefektywny obliczeniowo, a zatem bezpieczniejszy. Pojedynczy wybity NFT jest jeszcze gorszy, ponieważ tworzenie, kupno, sprzedaż, odsprzedaż i przechowywanie składają się na wiele transakcji, które wymagają energii.

Przeciętna NFT zajmuje powierzchnię około 340 kWh, 211 kg CO². Ślad pojedynczego NFT odpowiada całkowitemu zużyciu energii elektrycznej przez obywatela UE przez ponad miesiąc, przy emisji odpowiadającej podróży samochodem na odległość 1000 km lub dwugodzinnemu lotowi.

Obecnie istnieje kilku dostawców Eco-NFT, takich jak Hicetnunc, którzy starają się, aby ślad ekologiczny był jak najmniejszy, a nawet całkowicie go ominął. Niemniej jednak najpopularniejsi dostawcy bazują na sieci Ethereum, która jest nieefektywna i szkodliwa dla środowiska. Dopiero gdy przejdą z Proof-of-Work (PoW) na Proof of Stake, całość znów stanie się bardziej przenośna.

Czy NFT mają przyszłość?

Prawdopodobnie tak. Jesteśmy w tej chwili w skrajnej gorączce złota, która zmieni JPEG lub GIF w produkt za milion dolarów, ale gdy tylko te przereklamowane i szumne ustąpią, pomysł posiadania i tworzenia zbywalnych cyfrowych przedmiotów kolekcjonerskich ponownie upadnie, ale będzie kontynuowany zyskać popularność i nadal będzie istnieć w przyszłości.

Female hand holding smartphone, surrounded with social media icons on blue background. Social media concept

Czym właściwie jest to SEO? A dlaczego to takie ważne?

Trzy złote litery SEO i co musisz o nich wiedzieć

Jeśli masz własną stronę internetową dla swojej firmy, to z pewnością trafiłeś na akronim SEO. I prawie na pewno powiedziano Ci, jak ważne jest to tak zwane SEO. Ale co to właściwie jest? Coś z wyszukiwarką, prawda? 100 punktów. Jesteś już na dobrej drodze. Poniżej wyjaśniamy podstawy i wszystko, co musisz wiedzieć o tym SEO.

Ważne środki

Przede wszystkim rozróżnia się SEO na stronie i SEO poza stroną. Wszystkie punkty, na które możesz wpłynąć i zoptymalizować siebie, należą do SEO na stronie. Możesz wdrożyć te środki bezpośrednio po swojej stronie. Obejmuje to na przykład: tag tytułu, opis meta, nagłówki, treść, obrazy, linki wewnętrzne, szybkość ładowania witryny i adresy URL. Pozycjonowanie poza stroną obejmuje środki, które wpływają na budowanie linków. Są to składowe tak jak: wymiana linków, kupowanie linków, media społecznościowe, infografiki.

Podstawowe informacje

Co właściwie robią wyszukiwarki?
Aby zrozumieć SEO, musimy przede wszystkim zrozumieć, co robią wyszukiwarki. Wyszukiwarka ma w zasadzie trzy zadania – przeszukiwanie, indeksowanie i generowanie wyników wyszukiwania. Indeksowanie oznacza skanowanie strony. Tzw. crawlery przeszukują całą zawartość serwisu czyli teksty, obrazy, linki, słowa kluczowe, nagłówki itp. Jeśli natrafią na link, podążają za nim. W ten sposób praktycznie przeskakuje się z witryny do witryny, a indeksowanie nigdy się nie kończy. Po przeszukaniu strony jest ona indeksowana. Wszystkie istniejące strony internetowe są rejestrowane przez Google jak w bibliotece, a następnie umieszczane w indeksie. Następnie wyniki wyszukiwania są generowane za pomocą zebranych danych i niezliczonych algorytmów. Im lepiej witryna pasuje do wyszukiwanego hasła,

strona www

Porady dotyczące SEO – jak zostać pierwszym wyborem Google

Optymalizacja pod kątem wyszukiwarek to proces, który należy zaplanować w perspektywie średnio- lub długoterminowej i obejmuje kilka indywidualnych kroków. Wyszukiwarki takie jak Google zawsze chcą prezentować użytkownikom jak najlepsze hity. Z tego powodu optymalizacja własnej strony internetowej powinna w pierwszej kolejności mieć na uwadze użytkownika, ponieważ to, co dobre i istotne dla użytkownika, pomaga również wyszukiwarkom. W kolejnych krokach podajemy wskazówki dotyczące tego, co jest ważne podczas optymalizacji strony internetowej i jak można mieć na oku użytkowników i wyszukiwarki.

Optymalizacja pod kątem wyszukiwarek: co to właściwie jest?

Nazywamy to środkami optymalizacji wyszukiwarek, które zwiększają widoczność strony internetowej i jej zawartości dla użytkowników wyszukiwarki internetowej. Kiedy mówimy o optymalizacji pod kątem wyszukiwarek, czyli w skrócie o SEO („Search Engine Optimization”), zwykle mamy na myśli optymalizację strony internetowej pod kątem Google. Z udziałem w rynku wynoszącym 87% w wyszukiwarce na komputery i około 98% w wyszukiwarce mobilnej * Google jest niekwestionowaną wyszukiwarką numer 1.

Czynniki techniczne: czy użytkownicy i wyszukiwarki mogą czytać i rozumieć stronę?

Czynniki techniczne obejmują wszystkie czynniki, które wpływają na możliwości optymalizacji technicznej strony internetowej. Wyszukiwarki, które odwiedzają strony za pomocą tak zwanych robotów internetowych, polegają na tym, że wszystkie elementy strony są zrozumiałe i dostępne. Obejmuje to kod źródłowy, szybkość ładowania, systemy operacyjne i konfigurację serwera. Obecność metadanych takich jak znaczniki alt dla obrazów, tytuły stron lub opisy meta, dostarcza robotom indeksującym informacji umożliwiających ocenę zawartości strony. Witryna internetowa bezbłędna pod względem technicznym jest warunkiem wstępnym, aby wymienione poniżej środki optymalizacji zaczęły obowiązywać.

Użyteczność: czy korzystanie z serwisu jest łatwe i wygodne?

Jeśli najważniejsza treść strony nie może zostać odnaleziona lub nie jest od razu zrozumiała, wielu użytkowników szybko odwraca się od strony. Skutkuje to często tak zwanymi współczynnikami odrzuceń, czyli bezpośrednich współczynników odrzuceń, które są powiązane z negatywnymi sygnałami dla Google. „Nie każ mi myśleć” jest koniecznością, aby witryna była przyjazna dla użytkownika: strona internetowa powinna być zrozumiała od razu i bez zastanowienia. Poniższe pytania pomagają sprawdzić, czy strona internetowa może być obsługiwana intuicyjnie:

 • Czy strona jest przydatna?
 • Czy strona jest przejrzysta i łatwa do zrozumienia?
 • Czy użytkownicy szybko i łatwo docierają do celu?
 • Czy strona jest zgodna z wyuczonymi standardami (np. nawigacja i menu)?
 • Czy korzystanie z witryny jest przyjemne?
 • Czy udostępniłbyś tę witrynę?

Słowa kluczowe: Jakich terminów używają potencjalni klienci, szukając oferty?

Nawet optymalnie skonfigurowana strona internetowa nie pomoże, jeśli Twoje treści nie pojawiają się w wynikach wyszukiwania Google & Co. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, w jaki sposób użytkownicy korzystają z wyszukiwarek i jakich haseł szukają. Następnie zawartość własną serwisu można zoptymalizować pod kątem konkretnych potrzeb. W optymalizacji pod kątem wyszukiwarek nazywamy te wyszukiwane hasła słowami kluczowymi. Słowo kluczowe może składać się z jednego słowa, kilku słów lub nawet całego zdania. Wybierając odpowiednie słowa kluczowe, warto rozważyć następujące pytania:

 • Czy słowo kluczowe dokładnie pasuje do mojego tematu?
 • Czy słowo kluczowe jest zbyt ogólne lub zbyt szczegółowe?
 • Czy liczba wyszukiwań jest wystarczająco duża dla tego słowa kluczowego? Czy są jakieś istotne potrzeby?
 • Jak duża jest konkurencja? Czy mam realną szansę znalezienia się dla tego słowa kluczowego?

Treść: Czy zawartość witryny jest czytelna, zrozumiała i lepsza niż wszystko, co jest już dostępne w Internecie?

Każdy, kto dziś publikuje nowe treści w Internecie, konkuruje z dużą liczbą podobnych ofert, których liczba rośnie z dnia na dzień. Jedyną szansą na pomyślne umieszczenie tematu w rankingu, tj. umieszczenie go na pierwszej stronie w wynikach wyszukiwania, jest znakomita jakość treści. Oprócz jakości treści ważna jest również struktura tekstów, ponieważ w sieci dużo mniej uwagi poświęca się ciekawym treściom. Wielu użytkowników przegląda strony i skanuje tylko podtytuły.

Aby zwiększyć czytelność, treść powinna być dobrze skonstruowana, użyteczna i, w zależności od tematu, szczegółowa. Popularne są odpowiednie, łatwe do odczytania i zawierające informacje formaty, takie jak: B. przewodniki, listy kontrolne, definicje, porównania, fakty i listy.

Tekst o długości 1500 słów to przybliżony przewodnik. Wszystkie ważne informacje znajdują się na początku strony, szczegóły na końcu artykułu. Znaczące podtytuły, obrazy, filmy, listy i często zadawane pytania pomagają uporządkować treść i ułatwiają jej zrozumienie. Aby sprawdzić zawartość, Google w swoich Wskazówkach dotyczących oceny jakości podaje następujące pytania:

 • Czy strona / treść oferuje jakąkolwiek wartość dodaną?
 • Czy treść przedstawia wysiłek i kompetencje?
 • Czy strona jest wolna od błędów?
 • Czy na stronie nie ma za dużo reklam (np. Banerów)?
 • Czy zawartość strony wprowadza użytkownika w błąd?
 • Czy są informacje o autorze lub dostawcy treści?
 • Czy informacje na stronie są godne zaufania?
 • Czy zaufałbyś witrynie zawierającej dane osobowe?

Konkurencja: kto nadal próbuje znaleźć się dla tych słów kluczowych?

Zawartość strony jest zoptymalizowana, sama strona jest wolna od błędów: jest jednak wiele innych stron, które chcą zająć pozycję na stronie 1 w wynikach wyszukiwania dla tego samego słowa kluczowego. Aby dowiedzieć się, co inni mogliby zrobić lepiej pod względem merytorycznym, warto wpisać żądane słowa kluczowe w Google. Do najważniejszych konkurentów należą hity organiczne, czyli strony, które są umieszczone pod reklamami na pierwszej stronie. Narzędzia takie jak SEO Compare from Seobility dostarczają również ważnych informacji na temat tego, jak dobrze Twoja własna treść jest zoptymalizowana w porównaniu z treścią najważniejszego konkurenta. Poniższe pytania pomogą:

 • Czy wszystkie moje elementy na stronie są kierowane na to słowo kluczowe?
 • Z jakimi pytaniami mają do czynienia moi użytkownicy / klienci?
 • Czy są jakieś treści, które można jeszcze ulepszyć lub rozszerzyć?

Linki zwrotne: kto łączy się z moją witryną?

Aby zwiększyć szanse na sukces SEO, linki z innych witryn do własnych treści są nadal ważnym czynnikiem. Im więcej linków otrzyma Twoja witryna z innych dobrze ocenianych i pokrewnych stron, tym szybciej poprawi się Twoja witryna w wynikach wyszukiwania. Poniższe pytania mogą pomóc: 

 • Kto łączy się z moją witryną?
 • Z jakimi warunkami łączy się zawartość mojej strony?
 • Które treści i strony są najczęściej linkowane przez innych?

Seeding: gdzie użytkownicy mogą znaleźć moje treści w sieci? 

Seeding opisuje ukierunkowane umieszczanie treści w Internecie w celu zwiększenia własnego zasięgu, świadomości i zaufania. Należy zwiększyć wartość dodaną dla grupy docelowej. Nagrodą za ten wysiłek są linki, udostępnienia, komentarze i odwiedziny na stronach. Treść powinna być rozpowszechniana w jak największej liczbie kanałów internetowych istotnych dla branży. Oprócz płatnych reklam, takich jak Google Ads, są to:

 • twoja własna strona główna
 • biuletyn Informacyjny
 • media społecznościowe
 • platformy wideo, takie jak YouTube czy Vimeo
 • podcasty
 • blogi

Monitorowanie: jakie kluczowe liczby decydują o powodzeniu mojej strony internetowej?

Dane analityczne z narzędzi takich jak Google Analytics czy Matomo pokazują sukces działań SEO w oparciu o konkretne dane użytkownika ze strony internetowej. Obejmuje to zakresy, źródła ruchu lub konwersje, np. B. zakup, transakcja, rejestracja do newslettera lub pobranie. Aby uzyskać informacje o tym, jak Google umieszcza Twoje strony w indeksie wyszukiwania, najlepszym wyborem jest Google Search Console. Narzędzia dla webmasterów Bing są alternatywą dla Google Search Console. Można na przykład odpowiedzieć na następujące pytania:

 • Które strony rosną najbardziej?
 • Które strony są odwiedzane najczęściej?
 • W jaki sposób użytkownicy będą mnie znajdować?
 • Z jakich urządzeń końcowych korzystają moi użytkownicy?
 • Który typ wyszukiwania Google (internet, wyszukiwarka grafiki, wideo, …) uzyskuje najwięcej kliknięć? 

Wniosek

Dobre treści internetowe zwykle nie pojawiają się z dnia na dzień, ale są wynikiem dokładnych badań i tworzenia stron z odpowiednią treścią, które oferują wartość dodaną dla Twojej grupy docelowej. Jednak samo publikowanie unikalnych treści nie wystarczy. Tutaj pomaga optymalizacja pod kątem wyszukiwarek, w której sprawdzane i ulepszane są wszystkie techniczne, treściowe i strukturalne elementy strony internetowej. Wszystkie czynniki powinny być regularnie sprawdzane i optymalizowane z myślą o użytkowniku, aby pewnego dnia nie dać się wyprzedzić konkurencji. Aby mieć szansę wylądować na szczycie wyników wyszukiwania Google, niezbędne są wysokiej jakości treści oraz technicznie bezbłędna i przyjazna dla użytkownika strona internetowa.

achievement-5597527_1920

Cyfrowe pozyskiwanie klientów

5 kroków do sukcesu: cyfrowe pozyskiwanie klientów w białej księdze

„Moi klienci nie są online”, „Nasza firma nie działa online”, „Nasza działalność opiera się na rekomendacjach” – często słyszeliśmy i doświadczyliśmy takich stwierdzeń oraz początkowego sceptycyzmu, jeśli chodzi o temat pozyskiwania nowych klientów cyfrowych. Jak dotąd udało nam się głównie przekonać, że prawie każda firma może dziś skorzystać na cyfrowym lejku sprzedaży.

Cyfrowy kanał sprzedaży: co to jest?

To, w jaki sposób koncepcja cyfrowego pozyskiwania klientów jest wdrażana w obszarze B2B lub B2C, zawsze zależy od danego produktu, usług i branży. Czasami jest realizowany w formie kanału sprzedaży bezpośredniej, czasem w celu zwiększenia zasięgu lub aktywizacji nowych grup docelowych. Jednak są pewne kroki, które można zastosować na prawie każdym obszarze, aby proces miał również trwały efekt.

Z ukierunkowanym podejściem do sukcesu

Skuteczne pozyskiwanie klientów za pomocą środków cyfrowych nie następuje z dnia na dzień. Jednak dzięki ukierunkowanemu podejściu, jasnemu pozycjonowaniu, analizom konkurencji, profesjonalnej stronie internetowej, działaniom SEO i marketingu online oraz ciągłemu monitorowaniu, możesz zrobić duży krok we właściwym kierunku.

Nasza nowa biała księga pokazuje, jak to się robi

W naszej aktualnej białej księdze pokazujemy, w jaki sposób można zbudować cyfrowy lej sprzedaży, a tym samym stale i trwale pozyskiwać nowych klientów.
Przepis na sukces? Te pięć podstawowych kroków:

1. Jasne pozycjonowanie i orientacja na klienta

2. Analiza konkurencji i pozycjonowanie

3. Kluczowy element: witryna internetowa

4. Pozycjonowanie i marketing online

5. Oceniaj, zrozum i optymalizuj